© 2015 Azat Hüseyin Bilişik

Wordpress Ücretsiz Eklentiler

wordpress foto galeri eklentisi

- 22 Haziran 2015

Selamlar, uzun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. Bugün sizlere şirket olarak hazırladığımız wordpress tabanlı sitelere kullandığımız responsive yani her türlü ekrana uyumlu bir fotoğraf galeri eklentisi göstereceğim.

Evet wordpress foto galeri eklentisi olan “photo gallery” Türkçe dil seçeneği bulunmamakla birlikte kullanımı zordur.

Fakat ben sıkılmam olucaksa en güzeli olsun diyorsanız bu yazıyı es geçmeyin.

İlk önce wordpress foto galeri eklentisi indir

https://wordpress.org/plugins/photo-gallery/

İndirdiğiniz dosyayı dilerseniz wordpress ana panel -> eklentiler -> yeni ekle -> aramadan photo gallery yazıp otomatik yükleyebilirsiniz ya da manuel olarak verdiğim adresten zip olarak indirip içerisindeki dosyayı ana dizin -> wp-content -> plugins -> içerisine klasör olarak atabilirsiniz ardından panele girip etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Geldik wordpress foto galeri eklentisi kullanmaya, ana panelde Photo Gallery menüsü çıkmıştır. üzerine gelince “Add Galleries/İmages” seçeneğine tıklayalım.

“Add new” yazan yere tıklıyoruz -> Name yazan yere bir başlık atıp aşağıda kırmızı butonda “Add images” yazan yere tıklıyoruz.

Çıkan ekranda “Upload files” e tıklıyoruz. WordPress mantığı resimlerimizi yüklüyoruz.  Yüklenen resimleri seçerek “Add selected images to gallery” butonuna tıklamanız yeterli

Hemen yukarıda bulunan “Save” linkine tıklayarak yaptığımız işlemleri kayıt ediyoruz.

Şimdi bu galeriyi nasıl sayfamız ve yazılarımızın içinde göstericez diyebilirsiniz hemen devam ediyorum. Herhangi bir yazı/sayfa açalım

wordpress-foto-galeri-eklentisi-kurulumu

Evet yukarıda gördüğünüz icona tıkladıktan sonra popup açılacaktır.

wordpress-foto-galeri-eklentisi-kurulumu2

 

Yukarıda gördüğünüz ekran çıktıktan sonra gereken 2 3 ayarı yapmanız gerekmektedir. Nedir bu ayarlar ? İlk önce yukarıda galerinin nasıl görünmesi gerektiğini seçiyorsunuz üzerine kırmızı çerçeveyle çizdiklerim ücretsiz versiyon ürünüdür kullanabilirsiniz.  “Gallery” yazan yere daha önce kayıt yaptığınız içerisine fotoğraf attığınız galeriyi seçiyorsunuz ben test olarak yazıp fotoğraf atmıştım. Sağ tarafta “Full width lightbox” kısmına “yes” olarak işaretlemeniz gerekmektedir.

En son “insert” diyerek wordpress fotoğraf galeri eklentisini kullanabiliyorsunuz.

Her türlü sorununuzu yorum olarak yazın birlikte çözelim.

Örnek : 

[Best_Wordpress_Gallery id=”1″ gal_title=”test”]

 

 

Next Post:

Agar io Oyunu

One response

  1. Samet dedi ki:

    kardeş çok teşekkürler harika anlatmışsın ancak benim tıkladığında yeni sayfada açılan bi galeriye ihtiyacım var. haber sitelerinde falan yapılan gibi.
    nasıl yaparım yardım eder misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir